Co to morfologia p-LCR?

Morfologia p-LCR – badania krwi

  Morfologia z nazwy brzmi znajomo. Niestety, kiedy przychodzi zrobić sobie badania, lekarz zasypuje nas zaleceniami, albo sami martwimy się o własne zdrowie – gubimy się w morzu skrótów i nazw, których znaczenia nie znamy. Najważniejsze to wiedzieć co, dlaczego i jak interpretować.
Jest to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, pozwala nam na zwiększenie świadomości o własnym zdrowiu, a także na profilaktykę przeciwko infekcjom. Trombocyty, inaczej płytki krwi są drobnymi elementami składającymi się na naszą krew. Badanie p-LCR zlecane jest, kiedy poziom płytek krwi w pobranej próbce jest nieprawidłowy.

Co w ogóle oznacza p-LCR?

  Badanie morfologiczne p-LCR ma swoją nazwę z pochodzenia angielskiego, dokładnie “platelet large cell ratio” czyli odczynnik “dużych” płytek w tłumaczeniu. Oznacza to, że badanie sprawdza odsetek większych płytek w krwi w próbce. A wiedza o ilości występowania takich płytek daje informacje, czy wielkość płytek do ich ilości jest zgodna z normami.
Oczywiście, żeby poprawnie zinterpretować takie badanie, należy znać ilość płytek (PLT), objętości płytek (MPV) i różnice w objętości tych płytek (PDW). A to wszystko jest niesamowicie ważne, bo bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Samo badanie p-LCR nie jest badaniem rutynowym, ale zlecanym, by nakreślić ogólny obraz płytek pacjenta.

Badanie i interpretacja badania p-LCR

  Badanie morfologiczne p-LCR wykonuje się na czczo. Duże płytki to to takie o objętości większej niż 12 fl. Norma ilości takich płytek to 13% do 43% a wartość P-LCR poniżej 30%. Mieszcząc się w tych granicach, nie mamy się czym martwić. Jeśli wyniki różnią się od normy, wtedy należy przyjrzeć się naszym wynikom. Oczywiście przyczyną nieprawidłowości może być kwestia genetyczna, ale wyjście poza normę może świadczyć również o nieprawidłowościach.

Podwyższone p-LCR

  Jeśli nasze wyniki wykazują podwyższone parametry w układzie płytkowym, wymagane jest kontynuowanie diagnostyki pod tym kątem. Jak powyżej, może być cechą indywidualną, genetyczną. Równocześnie może również świadczyć o na przykład małopłytkowości immunologicznej. Jest to autoimmunologiczna choroba, która polega na niszczeniu przez organizm jego własnych płytek krwi. Przyczyną może być również anemia – kiedy w naszej krwi znajduje się niewystarczająca ilość czerwonych płytek krwi, lub gdy wewnątrz nich znajduje się zbyt mało hemoglobiny, czyli “barwnika” naszej krwi. Jednym z rozwiązań może być także nadczynność tarczycy. Sterując wszystkimi hormonami, przy jej nadczynności może powodować wiele innych dolegliwości, konieczne jest więc wtedy leczenie.

Obniżony poziom p-LCR

  Najczęściej obniżony poziom na wyniku badania nie stanowi powodu do obaw. Najczęściej jest to kwestia genetyczna. Niestety bez konsultacji z lekarzem nie możemy być tego pewni, dlatego w celu dokładnej diagnostyki i interpretacji badań powinniśmy zwrócić się do lekarza specjalisty, do diagnosty, który na pewno wykluczy ewentualne nieprawidłowości

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *