Detoksykacja organizmu wg dr Morse’a – to musisz o niej wiedzieć!

Detoksykacja organizmu na poziomie komórkowym została wprowadzona przez dyplomowanego i akredytowanego naturopatę. Człowieka, który uzdrowił tysiące ludzi na całym świecie, dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów ziołowych i diecie opartej na owocach. Mowa oczywiście o niesamowitym i pełnym energii dr Robercie Morsie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kim jest dr Robert Morse;
  2. Poznasz przyczynę 99% chorób;
  3. Zrozumiesz działanie wielkiego układu limfatycznego;
  4. Dlaczego istotna jest filtracja nerek;
  5. O szkodliwości kwasowej strony chemii.

Kim jest dr Robert Morse?

Dr Robert Morse jest naturoterapeutą, irydologiem, biochemikiem i specjalistą ziołolecznictwa. W roku 1974 założył własną klinikę (Natural Health Clinic). Mieści się ona w Port Charlotte w stanie Floryda, gdzie również on sam mieszka. Naturalna klinika zajmuje się leczeniem opartym na zastosowaniu naturalnych terapii oczyszczania organizmu.

Co więcej, ponad 40 lat doświadczenia pozwala dr. Robertowi szkolić następców sztuki detoksykacji organizmu i regeneracji komórkowej w swojej szkole International School of Detoxification (ISOD).

Dr Morse wydał również kilka książek, które zawierają praktyczne sposoby na oczyszczenie i zregenerowanie organizmu w warunkach domowych. Od niedawna dostępna jest również na polskim rynku książka pt. „Cud detoksykacji”. 

Pomógł on wyleczyć się ludziom z m.in. takich chorób jak cukrzyca, nowotwory, choroba Crohna, stwardnienie rozsiane, a także z wielu innych poważnych i przewlekłych chorób.

Przyczyna chorób — gdzie jej nie szukać? 

„Jeśli nie zrozumiecie wielkiego układu limfatycznego, to nie zrozumiecie tego, co lekarze umownie nazywają chorobą” dr Morse

Podstawą do zrozumienia leczenia organizmu wg Morse’a jest zrozumienie, jak działa układ limfatyczny. Jakie pełni funkcje w organizmie oraz dlaczego jest tak ważny podczas procesu uzdrawiania organizmu. 

Lekarze na całym świecie skupiają się na skutkach — ból, cierpienie, cysty, torbiele, opuchlizny, fibromalgia, toczenie. Zamiast doszukiwać się prawdziwej przyczyny chorób, obwiniają za nie m.in. kleszcze, wirus Epsteina-Barr. Niejednokrotnie wspominają również o patogenach, mikrobach i bakteriach. Jednak dr Morse uważa to za błędne poszukiwanie prawdy, które wiedzie ich tylko w ciemny zaułek.

Skupienie się na mniejszym płynie w organizmie, jakim jest krew, zamiast na roli, jaką odgrywa potężny układ limfatyczny, spowodowało sprzeczne podejście do zdrowia. 

99% ludzkiego cierpienia nie ma nic wspólnego z układem krwionośnym, za to wiąże się ono z układem limfatycznym.

Wielki układ limfatyczny — odkryj prawdziwe zdrowie

Przyjrzyj się ciału z bliska. Co wtedy widzisz? Ciało złożone jest z bilionów komórek (naukowcy do dziś nie są zgodni ile dokładnie ciało ludzkie zawiera komórek).

Spójrz na chwilę na wątrobę jako na zlepek komórek. Tak samo w przypadku innych organów, jak np. serce, trzustka, macica, jajniki, jądra, skóra. 

Jakie mają zadanie te narządy? Są odpowiedzialne za produkcję hormonów, przeciwciał a także neuroprzekaźników, które regulują funkcje życiowe.

Jeśli rozłożyć ciało na części pierwsze, to znajdują się w nim dwa główne płyny. Nazywają się one płynami międzykomórkowymi, ponieważ otaczają komórki. Poza tą strukturą znajdują się również w ludzkim organizmie bakterie, które są niezbędne.

Wirusy, bakterie, pasożyty — czy naprawdę są takie straszne?

Kiedy atakują wirusy, można łatwo się ich pozbyć. Są to cząsteczki organiczne zbudowane z białek i kwasów, niemające struktury komórkowej. Są jak antygeny — ich zadaniem jest wiązanie się ze słabszymi komórkami, aby wywołać reakcję immunologiczną. 

Możesz mieć wysokie stężenie wirusa HIV we krwi, czy zapalenie wątroby typu C i nie odczuwać żadnych symptomów chorobowych. Jednak kiedy zaczynają się one wiązać z Twoimi komórkami, wtedy dochodzi do zachorowania na AIDS lub uszkodzenia wątroby. Jednak zanim do tego dojdzie, możesz pozbyć się ich z organizmu za pomocą detoksykacji.

Nie ważne, gdzie kryje się problem. Może dotyczyć on nawet opryszczki. Wszystkie te wirusy można łatwo usunąć z ciała za pomocą oczyszczania. 

Dotyczy to również chorób pasożytniczych, tasiemców — usunięcie ich z ciała nie należy do trudnych zadań.

Limfa i krew — kluczowe w procesie zdrowienia

Nietrudno jest zrozumieć ich rolę oraz to, co należy zrobić, aby być zdrowym. 

Każdy dom ma dwa niezastąpione pomieszczenia, które są odpowiednikami tych płynów. W ujęciu energetyki czy chemii również mamy do czynienia z wydalaniem odpadów lub produktów ubocznych z zachodzących między nimi reakcji. Gdziekolwiek zachodzą reakcje chemiczne, pojawiają się produkty do usunięcia.

Upraszczając, wszystkie zwierzęta funkcjonują, dzięki zjawiskom konsumpcji i wydalaniu.

Zwierzęta jedzą i wydalają. Rośliny jedzą i wydalają. Ludzie jedzą i wydalają. Wszystko je i wydala. Ten sam mechanizm dotyczy również komórek. Każda komórka w ciele również je i wydala. 

Podstawa działania organizmu — czerpanie energii z pożywienia i wydalanie odpadów.

Pojawia się pytanie, dlaczego jemy? Czy nie po to, aby nakarmić biliony komórek?

Każda komórka w ludzkim ciele wymaga tlenu i glukozy, czyli cukru. Podobnie jak samochód. Musisz wlać paliwo do samochodu. Inaczej silnik nie będzie działał.

Jeśli nie dostarczasz organizmowi cukrów w postaci glukozy i fruktozy (albo galaktozy) to nie masz energii. Zaczynasz powoli tracić komórki i jest źle. 

Węglowodany dzielimy na cukry proste i złożone, czyli polisacharydy, do których należy m.in. skrobia. Węglowodany to również owoce i warzywa, które są dostosowane do spożywania przez kręgowców, czyli także ludzi. 

Dr Morse jest przekonany, co wynika z jego kilkudziesięcioletnich badań, że dieta ludzi powinna składać się przede wszystkim z surowych owoców, jagód i arbuzów.

Jedzenie jest istotne i nikt tego nie podważa. Jednak znacznie trudniej jest zrozumieć, że nie powinniśmy gotować swojego jedzenia przed spożyciem. Żadne zwierze na naszej planecie tego nie robi. Surowa dieta nie tylko pozwala organizmowi oczyścić się z nagromadzonych latami toksyn, ale również powrócić do naturalnej harmonii.

Układ limfatyczny — przejdźmy do meritum

Jeśli spojrzysz na ciało, to dostrzeżesz, że ma ono dwa główne rodzaje odpadów i jedno mniejsze.

Do pierwszych z nich należą oczywiście odpady pochodzące z trawienia. Usuwa je okrężnica.

Drugie natomiast odpady gromadzą się w przestrzeniach międzykomórkowych. Jak usuwają się one z organizmu? Poprzez limfę. 

Jednak należy zaznaczyć, że krew stanowi jedynie ¼ płynów w ciele, a lekarze zwykle skupiają się jedynie na niej.

Pozostałe ¾ płynów to płyny międzykomórkowe, czyli płyn limfatyczny. Czym jest płyn limfatyczny? Jest to gęsta substancja na bazie tłuszczu w formie śluzu. Błona śluzowa wyściela wnętrze całego organizmu — twarz, zatoki, płuca, jelita, oskrzele. Cały ten śluz jest częścią układu limfatycznego. 

Układ limfatyczny jest ogromnym systemem ścieków ciała, a także jego układem odpornościowym. Nawet krew wyrzuca swoje odpady do limfy, ponieważ krew musi pozostać czysta.

Kiedy patrzysz na płyny opływające każdą komórkę, widzisz, że krew przenosi wartości odżywcze, wypływając z serca tętnicami, a wracając żyłami.

Obrazując tę sytuację, wyobraź sobie, że masz naczynka po stronie układu krwionośnego i naczynka po stronie układu limfatycznego. Problem z naczynkami polega na tym, że są one zbyt małe na większość białek, kwasów i komórek, więc ciało nie może się pozbyć ich tym kanałem. Wyrzuca je więc do układu limfatycznego. Limfa zbiera wszystkie uszkodzone komórki, odpady komórkowe i przenosi je do naczyń limfatycznych. 

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o naczyniach krwionośnych. Jednak zauważ, jak mało się mówi o naczyniach limfatycznych. Naczynia limfatyczne można porównać do rur ściekowych w ciele człowieka. Wyprowadzają one odpady z komórek do małego pomieszczenia, w którym są wykorzystywane dalej. 

Porównując układ ściekowy naszych ciał do domowego układu kanalizacyjnego, widać, że działają one niemal identycznie.

Zatem rolę szamba w ciele człowieka odgrywają węzły chłonne pełne komórek ochronnych. Ich zadaniem jest zajęcie się uszkodzonymi komórkami i bakteriami. 

Jaka jest rola bakterii? Rozkładanie ścieków. Zarówno w Twoim organizmie, jak i w szambie. Co znajduje się w szambie? Mocz i stolec. I to są właśnie drogi, którymi ciało pozbywa się odpadów.

Lekarze medycyny wierzą, że z węzłów chłonnych ponownie wchłaniane są odpady do układu krwionośnego. Kiedy tylko zrozumiesz działanie wielkiego układu limfatycznego, pojmiesz, jak irracjonalne jest wycinanie migdałków czy wyrostka robaczkowego.

Tym razem wyobraź sobie sytuację, w której wstajesz rano, idziesz do toalety, spuszczasz wodę, a chwilę później… Wszystkie odpady zaczynają wracać, bo coś się zatkało. Dzwonisz więc po specjalistę od kanalizacji, a on informuje cię, że szambo jest pełne i trzeba je usunąć. Zdziwiony, pytasz czy na pewno nie będziesz go potrzebować. Jednak on odpowiada, że nie będzie ci za bardzo potrzebny i może je usunąć niemal natychmiast. Zgadzasz się. 

Co stanie się, jeśli specjalista, zamiast wyczyścić szambo, całkowicie go zakopie? Podczas gdy Ty ciągle chodzisz do toalety i spuszczasz odpady. Czy myślisz, że to spowoduje znowu problemy po jakimś czasie? Oczywiście, że tak. Zaczną one cofać się do Twojego domu.

Kiedy usuwasz węzły chłonne (szambo), to wciąż masz komórki, które chcą wrzucać do niego swoje odpady. Dochodzi do powstania obrzęku limfatycznego, czyli zapchania układu limfatycznego. Nigdy nie powinno się usuwać węzłów chłonnych. Należy je oczyszczać. Jednak to nie tylko chodzi o szambo, największa zagadka jeszcze przed Tobą.

Prawidłowa filtracja nerek

Zadbaj o nerki i nadnercza

Dokąd idą odpady z węzłów chłonnych? Do krwi? Do wątroby? Nie. Oczyszczaniem zajmują się Twoje trzy nerki. Masz trzy nerki, które są głównymi organami eliminującymi odpady komórkowe. 

Prawa nerka ma za zadanie filtrować prawą część ciała, podczas gdy lewa zajmuje się filtracją lewej strony ciała.

Jednak napisałam, że mamy trzy nerki. Gdzie jest trzecia nerka? To skóra. Ona jest Twoją największą nerką. Pokrywa całe Twoje ciało. 

W jakim celu się pocimy? Jaką funkcje ma gorączka? Niestety, ale większość lekarzy powstrzymuje gorączkę, podając choremu antybiotyki. Inaczej mówiąc, zamiast pozwolić ściekom opuścić ciało, zabijają bakterie, które to umożliwiają. Co to oznacza? Ścieki nadal znajdują się w organizmie.

Jednak nie tutaj leży problem. Owszem, istnieją niebezpieczne dla człowieka bakterie, jednak istnieją również niebezpieczne szamba, które są doszczętnie zapchane. Przeciętny człowiek ma gigantyczny problem z układem limfatycznym. 

Funkcją nerek jest filtrowanie tych odpadów komórkowych. Tuż na szczycie nerek osadzona jest para gruczołów, czyli nadnercza. Zajmują się kontrolowaniem pracy nerek. Jeśli one nieprawidłowo funkcjonują, nerki nie mają szansy filtrować prawidłowo odpadów. 

Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że proces niszczenia ich ma inną genezę. Można w głównej mierze obwiniać za to diety wysokobiałkowe, które znane są z tego, że niszczą nerki. W rezultacie powodują zapychanie układu limfatycznego i nadnerczy.

Obecnie wielu ludzi ma problemy z nadnerczami, które odpowiadają w głównej mierze za prawidłowe działanie układu nerwowego i neuroprzekaźników, a także układu trawienia. 

Co więcej, nadnercza wpływają na:

  • produkcję kortyzolu, 
  • trawienie cukrów, 
  • hipo- i hiperglikemię, 
  • problemy z wagą, 
  • kształt i rozmiar piersi,
  • przyswajanie minerałów (oprócz wapnia, zajmuje się nim przytarczyca),
  • estrogen,
  • testosteron.

Filtracja nerek – kwintesencja procesu detoksykacji

Kiedy nasikasz do słoika, to zobaczysz, że Twój mocz jest przejrzysty. Zwykle od koloru lekko żółtego po bursztynowy. W procesie detoksykacji nie ma znaczenia, jakiego koloru jest mocz. Istota leży nieco głębiej.

Gdy Twój mocz jest czysty i nie ma w nim osadu ani śluzu, to znaczy, że Twoje nerki nie filtrują układu limfatycznego. One powinny znajdować się w moczu. Natomiast mocz powinien spadać na dno toalety i być gęstszy niż woda. Właśnie, dlatego że zawiera w sobie ścieki.

Jeśli Twój mocz jest przeźroczysty, wtedy pojawiają się różne nieprzyjemne objawy, takie jak ból czy opuchlizna. Ból i opuchlizna często świadczą o niedrożnym układzie limfatycznym. 

Jeśli poziom kreatyniny we krwi jest wyższy niż 0,6, to powoli zaczynasz tracić nerki. 

Jednak idźmy o krok dalej.

Dlaczego kwasy niszczą Cię od środka?

Z perspektywy chemika całe życie składa się z różnych procesów chemicznych. To właśnie te chemiczne cząsteczki są budulcem wszystkiego, co istnieje. Na dziś zbadano 118 elementów tworzących chemię: wapń, magnez, potas, cynk, tlen, arsen, węgiel, hel, azot itd. To one budują życie na ziemi. 

Są dwie strony w chemii. Natura tych dwóch stron jest niezbędna. Można porównać ją do kobiecości i męskości. Jedna strona może być postrzegana jako panie, a druga jako panowie. 

Męska strona chemii jest zdecydowanie bardziej agresywna. Mężczyźni mają w sobie więcej pierwiastka agresywnego. Lubią niszczyć rzeczy. Rozkładają wszystko na części, bo właśnie taka jest ich natura. 

Natomiast kobieca strona chemii jest uzdrawiająca, budująca, łagodna. Kobiety są stwórczą siłą. Tworzą, tańczą, śpiewają, szyją. Żadna z nich nie jest lepsza, jeśli pozostają w równowadze. Gorzej, jeśli którejś jest za dużo. 

Mężczyźni są zapalni, kobiety – przeciwzapalne. Jednak możesz się nie zgodzić, bo przecież mężczyzna też może tworzyć sztukę. To odsłona jego kobiecej natury. 

Przechodząc do sedna, męska strona chemii postrzegana jest jako żrąca i nazywa się ją kwasową. Kwasy są żrącą i bardzo agresywną stroną natury. 

Dominującą stroną chemii, która przeważa na tej planecie, jest strona zasadowa, alkaliczna. Ta zasadowa strona chemii to energia kobieca, która ma właściwości uzdrawiające. W przeszłości ta strona zasadowa dominowała na tej planecie w stosunku 80% do 20%.

To jest niezwykle ważne, ponieważ Twoja krew ma odczyn lekko zasadowy. 7.4 to pH krwi, a przynajmniej takie powinno być. 

Jednak życie nie jest czarno-białe. Tak samo nie wszystkie kwasy należy uznawać za szkodliwe. Ciało człowieka samo produkuje kilka kwasów, np. kwas solny w żołądku, który jest potrzebny do rozkładania białka na polipeptydy. Ciało nie potrafi zużyć od razu tego, z czego białko jest zrobione, dlatego rozbija je na aminokwasy. Natomiast w owocach i warzywach znajdują się także aminokwasy, które są znacznie szybciej trawione niż produkty pochodzenia zwierzęcego.

Najsilniejsze zwierzęta na świecie nie jedzą mięsa. Gatunek naczelnych jest roślinożerny, tak samo, jak słonie, konie, krowy i wiele innych zwierząt. Nie jedzą one w ogóle mięsa ani protein, a człowiek należy do tej samej kategorii, owocożernej. 

Kwasy znajdują się niemal wszędzie. Kiedy ćwiczysz, wytwarzasz kwas mlekowy. To nie oznacza niczego złego, jeśli później możesz pozbyć się z ciała tego kwasu. Czy usuwanie kwasu należy do zadań Twojej krwi? Nie, organizm ma osobny układ, przez który wydalane są kwasy – skórę.

Ćwicząc, wytwarzasz kwasy, dlatego szczególnie podczas detoksykacji warto zrezygnować z ciężkich treningów. Jest to czas, w którym większość energii powinna być przeznaczona na regenerację organizmu. Zalecane są spacery, lekkie sesje jogi lub tai-chi. Jeśli w procesie detoksykacji czujesz zmęczenie, połóż się i jak najwięcej relaksuj się.

Doskonale można zauważyć zależność między skórą, a kwasami u osób chorych na łuszczycę, egzemę, z wysypkami, trądzikiem. To są wszystko podskórne kwasy, dlatego skóra jest zaczerwieniona. Ludzie już po paru tygodniach na diecie wegańskiej z przewagą surowego zauważają znaczną poprawę stanu skóry.

Sprawa z kwasami wygląda tak: odpady komórkowe to kwasy o pH 3. Jeśli nie są usuwane z ciała z powodu stagnacji limfy, dochodzi do zakwaszenia międzykomórkowego. Kwasy o tym odczynie stają się zmutowane i powodują zmiany na skórze. Można się ich pozbyć jedynie oczyszczając limfę od wewnątrz.

Pamiętaj, kiedy kwasy wygrają, Ty przegrasz.

Wielki układ limfatyczny – podsumowanie

Zrozumienie, jak działa układ limfatyczny, to pierwszy krok do odkrycia prawdziwego zdrowia. Bez tego nie osiągniesz zbyt wiele na surowej diecie. Często kluczowe jest włączenie okresowych postów sokowych, wodnych i suchych. 

Tylko pozbywając się kwasów z ciała, uruchamiając układ limfatyczny, filtrację nerek i pracę nadnerczy, a także funkcjonowanie innych gruczołów – możesz w końcu zapanować nad własnym zdrowiem.

Chciałam napisać, że możesz tego dokonać nie wychodząc z domu, jednak to nie jest prawdą. W świecie, w którym niemal wszystko możemy robić zdalnie – pracować, robić zakupy, grać ze znajomymi, warto wyjść temu naprzeciw i jak najczęściej chodzić na spacery do lasu czy uprawiać aktywność fizyczną w parku. 

Jednak pragnę z góry podkreślić, że jeśli do tej pory byłeś na standardowej diecie, bogatej w mięso, warzywa strączkowe, nabiał, cukier i zboża, nie przeskakuj w ciągu tygodnia na dietę owocową. Często tak szybka zmiana przynosi więcej szkód niż pożytku. Pojawia się niespodziewane napady głodu, objadanie a później wyrzuty sumienia. Mogą wystąpić także inne zaburzenia odżywiania.

Na początku warto włączyć do diety zielone soki, zacząć dzień od solidnej porcji owoców, a później stopniowo zmniejszać podaż energii pochodzenia zwierzęcego na roślinnego.

Relacja z jedzeniem jest kluczowa w procesie zmiany nawyków żywieniowych. Pokochaj albo chociaż spróbuj je polubić za to, jakie jest. Podziękuj mu, że dzięki niemu możesz być tu i doświadczać życia. Nie od razu Rzym zbudowano, a jak wiadomo, stres i pośpiech bywają zgubne, dlatego nie porównuj się do innych i spokojnie krocz ku witalności.

Pozostał jeszcze jeden aspekt skutecznego oczyszczania ciała. Integralną częścią procesu detoksykacji jest stosowanie ziół w formie nalewek, kapsułek lub wywarów. Przyśpieszają one proces regeneracji organizmu oraz ułatwiają przetrwanie kryzysów ozdrowieńczych, które niemal zawsze występują. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryzysów ozdrowieńczych? 

Jeśli masz jakieś pytania, coś w tekście jest dla Ciebie niejasne, śmiało pytaj w komentarzu! 

Wszystkiego zdrowego!
Źródło: 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *