Nasze babcie stosowały mnóstwo domowych metod, żeby poradzić sobie z przeziębieniem i innymi dolegliwościami. Co roku w okresie jesienno – zimowym, kiedy borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi, bardzo często sięgamy właśnie po ich sprawdzone rozwiązania! Dzięki temu, można szybko i skutecznie pozbyć się uporczywego kaszlu, kataru, bólu gardła czy gorączki. Warto dowiedzieć się jakie domowe sposoby, są najbardziej skuteczne w przypadku przeziębienia.
Domowe sposoby na kaszel
Jednym z podstawowych objawów przeziębienia jest kaszel. Wydzielina, która zalega w płucach sprawia, że bakterie szybciej się namnażają, dlatego tak ważne jest szybkie pozbycie się kaszlu.
Warto pamiętać, że kaszel pojawia się zwykle w początkowej fazie infekcji i jest suchy, szczególnie mocny nocami. Po trzech dniach może on się zmienić w kaszel mokry, który może trwać kilka dobrych dni. Aby jak najszybciej go zwalczyć warto stosować:
- syrop z buraka – znacznie ułatwia on odkrztuszanie, sprawia, że śluz zalegający w drogach oddechowych się odrywa, aby go przygotować wystarczy zetrzeć dwa buraki i zmieszać je z miodem i ząbkami czosnku, pod obie miksturę trzeba odcedzić i można podawać,
- syrop z cebuli – jest to bardzo popularne rozwiązanie, oczyszcza on drogi oddechowe i pomaga zwalczyć ogólne objawy grypy i przeziębienia, aby go przygotować trzeba drobno posiekać cebulę, dodać miód i odstawić na dobę. Po odcedzeniu można zacząć podawać po jednej łyżce trzy – cztery razy na dobę.
Domowe sposoby na katar
Katar potrafi być niezwykle uciążliwy. Może być mniej lub bardziej wodnisty. Aby się go skutecznie pozbyć, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie działanie. Wśród domowych sposobów na katar, warto wykorzystać:
- chrzan – ma on wyjątkowo specyficzny i ostry zapach, który odblokowuje drogi oddechowe. Nie trzeba przygotowywać, żadnych skomplikowanych mikstur z chrzanu. Wystarczy tylko dodać go na kanapkę.
- inhalacje – zawsze w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi, poleca się inhalacje. Można je przygotować w domowych warunkach. Wystarczy tylko wdychać olejki eteryczne np. eukaliptusowe lub zioła.
Domowe sposoby na gorączkę
Podwyższona temperatura organizmu to sygnał, że nasz organizm walczy i bierze udział w niszczeniu zarazków. Dlatego, nie należy jej od razu za wszelką cenę obniżać. Odpowiednie działania, należy podjąć kiedy podziałka na termometrze wskazuje ponad 38 st. C. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli gorączka jest zbyt wysoka, wpływa to wyczerpująco na organizm. Domowymi sposobami można zbić gorączkę, wykorzystując:
- herbatę lipową – pomaga ona wypocić gorączkę, wystarczy zalać wrzątkiem kilka kwiatów lipy, przykryć napar i odstawić na mniej więcej dziesięć minut. Dodatkowo warto dodać sok malinowy lub miód.
- okłady – warto nałożyć na czoło, stopy, pod kolana i w innych miejscach materiał nasączony zimną wodą, wodą z octem lub ścierki z lodem.
Domowe sposoby na ból gardła
Jednym z objawów przeziębienia jest także, ból gardła, który znacznie może utrudnić normalne funkcjonowanie. Dlatego, czując dyskomfort w gardle, trzeba podjąć odpowiednie działanie, aby gardło które zostało zaatakowane przez wirusy, nie stawało się bardziej przesuszone i podrażnione. Aby zatrzymać infekcję gardła, warto stosować:
- płukanki odkażające – mogą to być np. płukanki z rumianku, szałwii lub z innych ziół, ponieważ działają one jak naturalny antybiotyk,
- mleko z masłem i miodem – jest to sposób, które z pewnością stosowały babcie. Wystarczy zmieszać mleko z łyżeczką masła i miody i wypić. Taka mikstura zabija zarazki i uśmierza ból.
Inne sposoby na przeziębienie
Walcząc z przeziębieniem, warto także stosować kilka ważnych zasad. Przede wszystkim, zalecane jest picie dużych ilości wody. Specjaliści wskazują, że ma to być nawet 8 szklanek dziennie. Nawodnienie organizmu ma bardzo duże znaczenie w walce z infekcjami. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać są nawilżacze powietrza. Ich zastosowanie jest bardzo ważne szczególnie jesienią i zimą, kiedy powietrze w domu jest przesuszone za sprawą ogrzewania.
Każda babcia, na przeziębienie podaje…rosół. Jest to bardzo stary sposób, który m.in. rozcieńcza zalegający śluz i rozgrzewa. Aby szybko wygrać z chorobą, trzeba także stawiać na pełnowartościowy posiłek oraz wypoczywać i spędzać dużo czasu pod kołdrą. Dzięki temu, organizm może się zregenerować i nabrać nowych sił. Odpoczynek i zdrowa dieta, dobrze wpływa także na wzmocnienie układu odpornościowego i ochronę organizmu przed kolejnymi infekcjami.