Domowy ocet jabłkowy

Domowy ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy można wykorzystywać do celów kulinarnych, kosmetycznych, zdrowotnych – rozcieńczony wodą i wypijany na czczo, podnosi odporność i poprawia działanie układu pokarmowego. Ocet kupny często nie jest dobrej jakości – skład pozostawia wiele do życzenia, natomiast produkty ekologiczne zaskakują wysoką ceną. Dlatego zachęcam do samodzielnego wykonania octu jabłkowego, jest tani i bardzo łatwy w przygotowaniu.

Składniki

  • Jabłka – ok. 1 kg

  • Cukier – ok. 12-16 łyżek (przyjmij 6-8 łyżek cukru na 0,5 kg owoców)

  • Woda przefiltrowana, ciepła – ok. 1 litr

Sposób Przygotowania

  • Jabłka umyj, pozostaw skórkę i gniazdka nasienne, usuń zdrewniałe ogonki oraz odkrój ewentualne uszkodzenia. Owoce pokrój w zależności od ich wielkości – na 4 lub 8 części, a jeżeli są bardzo drobne, wystarczy na pół. Zamiast całych jabłek, możesz użyć także obierków pozostałych po zrobieniu np. szarlotki czy dżemów. Najlepiej sprawdzają się odmiany późne, z mało efektowną skórką. Do domowej produkcji octu nie wykorzystuj jabłek kupionych w sklepie! Zawierają dużo chemii, a nastaw octowy łatwo pleśnieje.
  • Owoce umieść w wyparzonym słoju do 3/4 jego wysokości, dodaj cukier, zalej wodą trochę ponad stan jabłek, ale nie do pełna, gdyż ocet będzie pracował i może wylać się poza naczynie.
  • Ilość cukru dostosuj do gatunku jabłek – jeżeli posiadasz kwaśną odmianę – dodaj go więcej, a przy słodkiej – mniej. Niektóre osoby obawiając się szkodliwości cukru, zastępują go np. miodem. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ słodzidło jest potrzebne tylko do procesu fermentacji i nie wpływa na wartość produktu końcowego.
  • Najkorzystniej by jabłka znajdowały się pod powierzchnią wody. Jeżeli średnica słoja na to pozwala, możesz umieścić talerzyk, dzięki któremu jabłka nie wypłyną. Jeżeli nie ma takiej możliwości, czystą łyżką mieszaj zawartość przynajmniej dwa razy dziennie, tak by owoce, które są na górze umieścić pod wodą.
  • Otwór słoika zakryj gazą (lub ręcznikiem papierowym) i przymocuj gumką recepturką, tak by chronić zawartość przed owadami, szczególnie muszkami owocówkami.
  • Słój należy trzymać w ciepłym miejscu, proces trwa 4-6 tygodni, do momentu gdy nie będzie wyczuwalny zapach drożdży. Wówczas możesz rozlewać go do butelek.

Możesz przygotować także ocet z innych owoców jak np. winogrono, maliny, pigwa, gruszki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *