Korzeń słonecznika na kamienie nerkowe, usuniecie soli ze stawów

Korzeń słonecznika już od stuleci stosowany jest w medycynie ludowej jako skuteczny środek w rozpuszczaniu kamieni nerkowych i usuwaniu soli ze stawów. W dobie, kiedy medycyna zaczęła stosować ultradźwięki w kruszeniu kamieni lub chirurgicznie je usuwać, ten dobroczynnie działający korzeń został nieco zapomniany. Zabiegi chirurgiczne jednak nie zawsze są wskazane i korzystne dla organizmu. Z tego względu warto przypomnieć ten naturalny lek, który, mimo że nie rozpuszcza wszystkich rodzajów kamieni, jest skuteczny w usuwaniu 80% spośród nich.

Kiedy stosować korzeń słonecznika?

Wywar z korzenia słonecznika jest skuteczny w takich przypadkach jak:

1. usuwanie kamieni nerkowych 

W przypadku stwierdzenia obecności kamieni nerkowych w organizmie, zanim podejmiemy decyzję o operacji lub jeśli jest ona z różnych względów niemożliwa, warto zastosować wywar z korzenia słonecznika. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania tego środka, ale w związku z tym, że nie stwierdzono jednoznacznie jego bezpiecznego oddziaływania na płód, nie zaleca się stosowania go przez kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. 

2. usuwanie soli ze stawów

Medycyna do dziś nie znalazła na to skutecznego lekarstwa i w tym wypadku korzeń słonecznika może być prawdziwym dobrodziejstwem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie przywraca on uszkodzeń chrząstki. Z tego względu kurację dobrze jest przeprowadzać w połączeniu z lekami regenerującymi chrząstkę, np. na bazie skrzypu polnego. 

Warto wiedzieć, że to nie jedyne schorzenia, na które pomaga korzeń słonecznika. Jest on również skuteczny w oczyszczaniu naczyń krwionośnych z płytek cholesterolowych, oczyszczaniu organizmu z kwasu moczowego i usuwaniu konkrementów z pęcherzyka żółciowego. Efekt terapeutyczny tego cudownego korzenia wynika z dwóch czynników, jakimi są alkaloidy i duża zawartość soli potasowych. Alkaloidy przyczyniają się do usuwania soli, natomiast potas zwiększa diurezę, co ma znakomite działanie oczyszczające. Trzeba jednak pamiętać, by podczas kuracji korzeniem słonecznika spożywać większą ilość płynów. 

Jak przygotować i stosować wywar z korzeni słonecznika?

Składniki

  • 300 g korzenia słonecznika (tylko z dojrzałych roślin)

Sposób Przygotowania

  • drobno posiekany korzeń słonecznika włożyć do emaliowanego garnka i zalać 5 litrami niegazowanej wody.
  • Gotować przez 5 minut na wolnym ogniu. Po wystygnięciu pozostawić na 8-10 godzin.
  • Następnie powstały bulion przecedzić przez gazę lub sitko.
  • Korzenie odcisnąć z wody i przechowywać w lodówce w emaliowanym garnku.

W celu rozpuszczenia kamieni lub usunięcia soli ze stawów pić bulion 3 razy dziennie po pół litra rano, w czasie obiadu i kolacji. Powstała dawka bulionu wystarczy na 3 dni. Po ich upływie należy wyjąć ponownie korzeń z lodówki i powtórzyć czynności, zalewając 5 litrami wody. Tym razem  powinno się gotować dłużej, około 10 minut. Powstała dawka starczy na kolejne 3 dni stosowania. Po drugim zagotowaniu korzeń nie nadaje się już do ponownego użycia i następny cykl należy zacząć, używając nowego korzenia słonecznika. Używając wywaru z korzenia słonecznika w celach profilaktycznych, można stosować mniejsze dawki. Gotujemy wtedy szklankę rozdrobnionego korzenia w 3 litrach wody i pijemy po 1 litrze dziennie w dawkach podzielonych. W celu usunięcia soli ze stawów dobrze jest oprócz picia wywaru, stosować także kompresy. 

Wywar z korzenia słonecznika może okazać się skuteczną metodą w leczeniu kamicy nerkowej czy usunięciu soli ze stawów pod warunkiem, że użyjemy do tego celu surowca ze sprawdzonych źródeł. Przestrzega się przed stosowaniem surowców pochodzących z nasyconych chemią plantacji przemysłowych. Ponieważ do tej pory nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących wpływu korzenia słonecznika na organizm, decydując się na zastosowanie go, robisz to na własne ryzyko. Zawsze warto też przed podjęciem decyzji skonsultować to z lekarzem prowadzącym. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *