Leczo to jedno z tych dań, które wychodzi niemal zawsze. Prosta i szybkość przygotowania a także pełnia aromatu to podstawowe wyznaczniki, dlaczego tak często decydujemy się przyrządzić właśnie tę potrawę. Poznaj przepis na leczo z boczniakami, które są prawdziwą bombą witaminową dla zdrowia całego organizmu. Zawierają cały komplet witamin z grupy B a także znaczne ilości fosforu, magnezu, żelaza, wapnia, potasu, selenu i cynku.
Ingredients
- 2 cebule
- 3 łyżki oleju
- 3 papryki czerwone
- 2 łyżeczki papryki słodkiej
- 1 łyżeczka papryki wędzonej
- 1/2 łyżeczki papryki ostrej
- 2 cukinie
- 1 ząbek czosnku
- 1 puszka krojonych pomidorów lub kilogram świeżych pomidorów, obranych i pokrojonych w kostkę
- sól
- szczypta kolendry
- pieprz
- 250 g boczniaków
- olej
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki cukru trzcinowego
- duża szczypta czarnego pieprzu
Directions
- Cebule pokroić w półksiężyce, jeśli są bardzo duże przekroić jeszcze raz na pół. Ząbek czosnku przetrzeć przez praskę. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej i dodać cebulę, smażyć na średnim ogniu przez 2 – 3 minuty.
- W tym czasie papryki przekroić na pół, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w grube paski. Tak pokrojoną paprykę dorzucić do cebuli razem ze wszystkimi rodzajami sproszkowanej papryki, zwiększyć ogień i smażyć przez 4 – 6 minut.
- W międzyczasie cukinię pokroić w grubą kostkę, a boczniaki pokroić wzdłuż blaszek na mniejsze kawałki. Do podsmażonej papryki dodać cukinie, krojone pomidory, sporą szczyptę soli oraz pieprzu i przykryć garnek. Gotować pod przykryciem przez 10 minut.
- Na patelni rozgrzać niedużą ilość oleju. Wrzucić boczniaki, nie mieszać i smażyć przez minutę, aby się zezłociły. Obrócić smażyć kolejną minutę, po czym dodać sos sojowy, cukier, kolendrę oraz czarny pieprz. Intensywnie zamieszać, aby boczniaki równo pokryły się sosem sojowym, a gdy sos odparuje zdjąć patelnią z ognia.
- Kiedy warzywa w leczo będą miękkie dorzucić do nich usmażone boczniaki, dokładnie wymieszać i gotować jeszcze minutę. Podawać z ulubioną kaszą lub pieczywem. Bardzo dobrze smakuje następnego dnia.
Napisz w komentarzu poniżej, bez którego składnika nie wyobrażasz sobie dobrze przyrządzonego leczo? Umieramy z ciekawości, który składnik według Ciebie jest najistotniejszy!
Smacznego!