Morwa biała jest rośliną pochodzącą z Azji, jednak powszechnie spotykamy ją także w naszym kraju. Ma ciekawie ukształtowane liście i niewielkie, słodkie owoce, które od wieków są znane medycynie naturalnej ze swoich prozdrowotnych właściwości. Coraz częściej wyciąg z morwy białej trafia do składów tabletek wspomagających odchudzanie, jednak wpływ na przyspieszenie procesu utraty wagi to nie jedyna korzyść ze spożywania tej rośliny. Co zawierają jej liście i owoce, i kiedy warto dołączyć je do codziennej diety?
Morwa biała właściwości
W liściach i owocach morwy białej znajdziemy między innymi: tiaminę (witaminę B1), ryboflawinę (witaminę B2), pektyny, kwas nikotynowy oraz pirydoksynę (witaminę B6). Roślina ta zawiera także dużą ilość flawonoidów, które są związkami zwalczającymi takie bakterie, jak gronkowiec złocisty, salmonella czy Shigella dysenteriae. Co więcej, mają one także działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalczają wolne rodniki i przeciwdziałają procesom starzenia się. Z kolei obecny w korze i liściach związek DNJ zmniejsza szybkość rozkładu skrobi z pożywienia na cukry proste, co pozwala obniżyć poziom cukru we krwi. Wszystkie składniki morwy białej podawane organizmowi w odpowiednich dawkach są w stanie wpłynąć korzystnie na prawidłowy przebieg procesów życiowych.
Na co pomaga morwa biała?
Najbardziej znaną właściwością morwy białej jest wspieranie utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi, dlatego owoce tej rośliny poleca się osobom chorującym na cukrzycę. Coraz więcej słyszy się także o korzystnym wpływie herbatki z morwy na proces odchudzania, jednak warto pamiętać, że jej działanie nie jest na tyle silne, aby pozwalało stracić wagę bez diety i ćwiczeń. Regularne spożywanie ekstraktu morwy osłabia neurotoksyczność białek b-amyloidu, chroniąc nas przed chorobą Alzheimera. Wyciąg z tych owoców hamuje także produkcję tlenku azotu, zmniejszając ryzyko rozwoju nowotworów. Morwę białą można stosować także jako środek przeciwwirusowy, antybakteryjny i regulujący poziom cholesterolu, a wyciągi z jej korzenia pomogą złagodzić gorączkę, ból oraz stany zapalne.
Morwa biała przeciwwskazania
Morwa biała nie jest szkodliwa, a jej owoce można traktować jako pożywienie, choć mają nieco zbyt słodki, a nawet mdły smak. Jednak jak każda roślina lecznicza, morwa również może wchodzić w reakcję z lekami, dlatego jej przyjmowanie należy uprzednio skonsultować z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim osób, które są przewlekle chore, niezależnie od tego, czy pragną spożywać ją w postaci świeżej, suszonej czy w formie preparatu z jej wyciągiem. Odradza się także stosowanie morwy białej kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz osobom uczulonym.
Owoce morwy białej możemy jeść prosto z drzewa w formie świeżej lub po zasuszeniu i zaparzeniu, jako owocową herbatkę. Bez problemu zakupimy ją także w formie suplementu diety, czyli jako preparat zawierający w swoim składzie ekstrakt z morwy. Warto pamiętać, że pozytywne rezultaty spożywania tej rośliny pojawią się dopiero po bardzo długim, regularnym stosowaniu, dlatego konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość.