Potas należy do najważniejszych minerałów ludzkiego organizmu. Jego prawidłowy poziom pozwala zachować równowagę płynów i elektrolitów, zapobiec utracie wapnia, zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeżeli nie występuje niedobór potasu w organizmie zmniejsza się ryzyko udaru i wystąpienia nadciśnienia krwi, ochroną objęte zostają naczynia krwionośne przed uszkodzeniem oksydacyjnym itd. Zalecane dziennie dawka potasu to 4,7 mg.
Najbardziej istotną funkcją, jaką posiada potas w organizmie człowieka jest jego udział w emisji impulsów nerwowych.Ten minerał wpływa na monitorowanie skurczu mięśni w tym bardzo ważnego dla życia człowieka mięśnia sercowego. Inną ważną funkcją potasu jest regulowanie wymiany wody i zapewnienie równowagi pH środowiska wewnętrznego organizmu. Przenosząc pH w kierunku kwasowym http://turnerschaft1872krefeld.de/nl-lng/bafurokisaru/index.html , minerał ten przyczynia się do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej.
Najlepsze naturalne źródła potasu
Ziemniak
Wiele osób rezygnuje ze spożywania ziemniaków ze względu na dużą zawartość węglowodanów i skrobi, uznając, że to przyczynia się do nabierania zbędnych kilogramów. Jednak trzeba wiedzieć, że już jeden średniej wielkości ziemniak posiada 900 mg potasu. Dlatego zjadając na obiad małą porcję tego produktu, można uzyskać dla organizmu więcej niż 1/5 dziennego zapotrzebowania na potas. To nie wszystko, ziemniak to całe bogactwo witamin: C, B6, a także naturalne źródło żelaza i błonnika.
Suszone pomidory
Oczywiście pachnące świeże pomidory także zawierają potas. Jednak w pomidorach suszonych a nawet w koncentracie pomidorowym jest go znacznie więcej. Na pewno nie wiele osób ma świadomość, że szklanka (ok. 250 ml) pomidorów suszonych to 1800 mg potasu, a to jest już prawie 40% dziennej dawki. Inną ważną rzeczą dla organizmu, jest zawartość dużej ilości błonnika i witamin takich jak: C, E, które wpływają doskonale na pracę układu trawiennego, odpornościowego i wspierają zdrowie serca.
Fasola
Zarówno fasola czerwona i biała posiadają cenne właściwości dla zdrowia człowieka. Obie zawierają dużo potasu: w jednej filiżance czerwonej fasoli jest 600 mg, białej 1000 mg. W fasoli jest dużo błonnika, białka i żelaza. Można ją dodawać do zup i sałatek.
Suszone morele
Suszone morele są niezwykle smaczną przekąską, po którą chętnie sięgają nawet dzieci. Udowodniono, że ten suszony owoc zawiera większe stężenie potasu niż świeży. W 100 gramach suszonych moreli znajduje się 1162 mg potasu, to naprawdę dużo.
Śliwki suszone
Suszone śliwki są bardzo smaczne i spożywane pod różną postacią, cenne są również rodzynki, daktyle i figi, ale śliwka zawiera najwięcej potasu (686 mg w ½ szklanki). Ponadto ten owoc jest bogactwem witamin B1, B2, C, a także żelaza, magnezu i fosforu. Naukowo udowodniono, że suszona śliwka pozytywnie wpływa na kości wzmacniając je i zapewniając wyższą ich gęstość.
Awokado
Awokado jest jednym z najzdrowszych owoców, posiadających cenne właściwości zdrowotne. Jeden owoc posiada 975 mg potasu, jak również pierwiastki takie jak: magnez, cynk, fosfor, żelazo, To nie koniec, awokado to witaminy i zdrowe tłuszcze, istotne dla prawidłowej pracy serca i dobrej kondycji skóry. Ten owoc można używać do przygotowania sałatek, makaronów, deserów i koktajli.
Łosoś
Regularny element wszystkich list zdrowej żywności, niezbędnych witamin. W 100 gramach łososia znajduje się 628 mg potasu, czyli najwięcej w porównaniu z innymi gatunkami ryb. Czerwone ryby to kwasy omega-3 oraz tak ważna witamina D. Wielu ekspertów od zdrowego żywienia uważa, że im więcej spożywa się ryb, tym dłużej będzie trwało życie a ryzyko zgonu z powodu chorób serca ogranicza się o 35%.
Szpinak
Szpinak można spożywać zarówno do dań mięsnych i rybnych, jest to również często spotykany element koktajli, ponieważ posiada 558 mg potasu na 100 gramów. Sałatki liściaste są najzdrowszą rzeczą, jaką dała natura. To jest dokładnie to, co należy jeść każdego dnia: minimum kalorii i maksymalne korzyści.
Dynia
Na rynku można potkać różne rodzaje dyni już w 100 gramach gotowanej dyni znajduje się 437 mg potasu. Ten produkt można znaleźć w sklepach, dlatego warto poznać kilka dobrych przepisów kulinarnych i cieszyć się cennymi wartościami oraz niezwykłym smakiem.
Pomarańcze
Chyba każdy lubi sok z pomarańczy, świeżo wyciśnięty i pachnący. Wiadomo, że ten owoc zawiera witaminy z grupy B i witaminę C, kwas foliowy, ale nie można zapominać, że jest źródłem potasu. Szklanka soku pomarańczowego to 473 mg potasu.
Potas znajduje się w ludzkim organizmie, jako kation. Ciało zawiera około 98% potasu bezpośrednio w komórkach, a pozostałe 2% poza komórkami. Ogólnie potas w organizmie znajduje się głównie w mięśniach, czerwonych krwinkach, wątrobie, skórze, kościach, nerwach, mózgu i płynach. Jest ważnym minerałem, głównym elementem prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek ludzkiego ciała.