Krętkownica kleszczowa to inna nazwa boreliozy, która jest chorobą wielonarządową, przenoszoną głównie przez kleszcze. Obrazem klinicznym tej choroby są stany zapalne stawów, zajęcie układu nerwowego i serca. Jednak przede wszystkim, pierwszym i głównym objawem jest rumień wędrujący, który powstaje w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Rumień ma postać plamy, która z czasem się powiększa. W palmie zazwyczaj znajduje się środkowe, jaśniejsze przebarwienie. Jeżeli ta jasna plamka osiągnie wielkość równą pięciozłotówce, to rozpoznanie boreliozy uważa się za pewne. Borelioza może również objawiać się plamą bez środkowego przejaśnienia, lub z przejaśnieniem nieregularnym.
Na etapie rumienia jeszcze nie występują takie objawy jak świąd czy powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Rumień może sam ustąpić albo zostać zlikwidowany terapią antybiotykową. Oba te przypadki nie znaczą wcale, że borelioza ustąpiła. W przypadku nieleczenia mogą pojawić się rumienie wtórne. Świadczą one o tym, że borelioza się rozsiała na większy obszar. Na tym etapie można już określić postać choroby. Współczesna medycyna potrafi rozróżnić przeciwciała właściwe dla poszczególnych odmian choroby. Dlatego w każdej chwili można określić z którą z odmian ma się do czynienia w konkretnym przypadku.
Skażenie limfy
Borelioza może z czasem może przejść w chłoniak limfatyczny, zwłaszcza u dzieci. Może również przybrać formę przewlekłego, zanikowego zapalenia skóry kończyn. Występuje u ludzi w podeszłym wieku i ma postać sinoczerwonych plam, które najpierw mają charakter zapalny a potem przechodzą w stany zanikowe. Takie zmiany występują wiele lat po zakażeniu i w końcowym stadium czynią skórę niebywale przeźroczystą z widocznymi naczyniami krwionośnymi. W takich przypadkach, równolegle występuje neuropatia obwodowa, i stany zapalne stawów które leżą pod tego typu zmianami.
Bolące kości oraz mięśnie
Najczęściej jednak borelioza przysparza ogromnych kłopotów ze stawami i tkankami przyległymi. Stany zapalne kończyn, najczęściej występujące symetrycznie, początkowo mogą być przypisywane innym chorobom, niejednokrotnie problemom ze zwyrodnieniami. Zwłaszcza, że stany zaostrzenia zapaleń przeplatają się ze stanami reemisji. Bóle stawów charakteryzują się obrzękami i wysoką temperaturą w ich okolicach. Czasem znaczny wysięk ogranicza ruchomość zajętych stawów. Czasem stany zapalne ustępują ale w niektórych przypadkach przechodzą w stan przewlekły. W skrajnych przypadkach kończy się na poważnym uszkodzeniu stawów.
Małe zakażenie, a skutki na resztę życia
Borelioza może również spowodować zapalenie mięśnia sercowego, które jednak najczęściej wykrywane jest przy innych okazjach. Jednak najcięższą postacią tej choroby jest neuroborelioza. Objawia się ona takimi ciężkimi dolegliwościami jak: zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych lub twarzowych, porażenie pojedynczych nerwów lub całych korzeni nerwowych. Może też wystąpić ogólna neuropatia z licznymi bólami na całym ciele. Mogą też wtedy wystąpić niedowłady i parestezje. Konsekwencją boreliozy mogą być również osłabienie pamięci, znaczne pogorszenie koncentracji lub nawet zmiany osobowości. Czytaj dalej…