Niedobór witaminy D może powodować poważne problemy zdrowotne. Suplementacja preparatami witaminowymi i produktami spożywczymi w diecie jest nieskuteczna, jeśli organizmowi brakuje magnezu. Witamina D stała się ostatnio bardzo popularna, przeprowadzane są badania potwierdzające jej zalety, wielu osobom zaleca się przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, ponieważ zimą nie ma dużo słońca. Jednak sama witamina może być bezużyteczna, a nawet szkodliwa, jeśli organizm nie przetworzy jej prawidłowo i do tego należy spożywać wystarczającą ilość magnezu. Ten pierwiastek śladowy pomaga w metabolizmie witaminy D, a dla osób bez niedoboru magnezu wystarczająca jest mniejsza ilość witaminy, aby osiągnąć efekt. Ponadto magnez zmniejsza ryzyko osteoporozy.
Witamina D dla organizmu
Wchłanianie wapnia, gęstość kości, zdrowie zębów i zdrowie mięśni zależą od witaminy D. Na jej brak najczęściej cierpią dzieci i osoby starsze. W lecie łatwo jest uzupełnić deficyt, wystarczy spacerować podczas słonecznej pogody. Zimą głównym źródłem witaminy D jest dieta, bogata w nią żywność lub suplementy diety. Naukowcy odkryli, że suplementacja jest zmniejszona, jeśli organizmowi brakuje magnezu potrzebnego do wchłonięcia witaminy D.
Magnez dla organizmu
Wapń, potas, sód, magnez to najważniejsze pierwiastki w organizmie człowieka. Magnez odgrywa ogromną rolę w ponad 300 ważnych procesach zachodzących w organizmie. Z powodu jego braku dochodzi do skurczów. Z czasem niedobór może prowadzić do osteoporozy i wysokiego ciśnienia krwi. Naukowcy twierdzą, że standardowa dieta zawiera zaledwie połowę zalecanego dziennego spożycia tego minerału. Z tego powodu połowa ludności w kraju ma niedobór witaminy D lub jej działanie jest osłabione. Zwiększając dawkę witaminy D pochodzącej z zewnątrz, można zmniejszyć niedobór. Ale przy braku magnezu prowadzi to do nadmiernego osadzania się wapnia i fosforanów w naczyniach. Przyswajanie witaminy przez kości i mięśnie jest nieskuteczne.
Dietetycy uważają, że magnez jest minerałem, na niedobór, którego cierpią wszyscy. Może to wynikać z faktu, że zawartość magnezu w glebie znacznie spadła w ciągu ostatnich 50 lat, dlatego coraz trudniej jest zaspokoić potrzeby. Odgrywa on ważną rolę w utrzymaniu zdrowej równowagi hormonalnej. Od tego zależą procesy zachodzące w układzie nerwowym, które pomagają radzić sobie ze stresem, pozbyć się niepokoju i poprawić sen. Magnez reguluje poziom cukru we krwi i wpływa na wytrzymałość kości, co jest szczególnie ważne po 40 roku życia.
Pokarmy bogate w magnez
Aby utrzymać równowagę mineralną, eksperci zalecają spożywanie pokarmów bogatych w magnez:
- Fasola, migdały, orzechy nerkowca i inne orzechy.
- Banany, awokado, zielone warzywa, grzyby, brokuły, suszone owoce.
- Ryż brązowy, kukurydza, płatki owsiane, soja, len, dynia, sezam i słonecznik, całe ziarna, ciemna czekolada
- Żółtko, olej rybny, mleko.
Sprawdź pełną listę najbardziej naturalnego pożywienia bogatego w magnez tutaj
Dlaczego organizm nie może wykorzystać witaminy D bez magnezu?
Większość ekspertów jest jednomyślna: konieczne jest dodatkowe przyjmowanie kompleksów witaminowych i mineralnych.Tylko one są w stanie zapewnić racjonalne przyjmowanie korzystnych substancji do organizmu, biorąc nie tylko jedną, ale kilka różnych tabletek o różnym składzie. Każdy z nich zawiera komponenty pogrupowane ściśle według zasady kompatybilności.
Co ciekawe, stosunkowo niedawne badanie udowodniło silną korelację między niedoborem magnezu i witaminy D. To badanie wykazało, że przyjmowanie magnezu wraz z suplementami witaminy D jest bardziej skuteczne w korygowaniu niedoboru witaminy D niż przyjmowanie samej witaminy D. Tylko poprzez zwiększenie spożycia magnezu można zmniejszyć śmiertelność związaną z niedoborem witaminy D – bez przyjmowania jakichkolwiek suplementów z witaminą D. Ale oprócz interakcji witaminy D i magnezu istnieją proporcje magnezu i wapnia. I w pewnym sensie te dwa minerały mają przeciwne skutki. Na przykład wapń stymuluje skurcz mięśni, a magnez sprzyja rozluźnieniu mięśni. Wapń zwiększa aktywność płytek krwi i krzepnięcia krwi, a magnez je hamuje.
Wbrew powszechnemu przekonaniu indywidualny poziom jednego z tych minerałów może być mniej ważny niż równowaga między nimi. Nadmiar wapnia wraz z niedoborem magnezu może powodować problemy, takie jak zwiększone złogi wapnia w tętnicach. Tymczasem magnez może zapobiegać zwapnieniu tętnic. Ale co się stanie, jeśli ktoś ma mało magnezu i decyduje się na przyjmowanie witaminę D? Może być wiele negatywnych konsekwencji, w tym złogi wapnia w tętnicach.
Doniesienia naukowców w sprawie zależności wykorzystania witaminy D i magnezu
Zmiany w diecie ludzi, które miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach, spowodowały, że wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości magnezu z jedzeniem (szczególnie tych, którzy lubią gotować). Z zalecanej dawki 320-420 mg dziennie (w zależności od płci) duża liczba osób otrzymuje zaledwie połowę. Wpływa również na metabolizm witaminy D, jeśli organizm ma mało magnezu, witamina nie jest przetwarzana i nie przynosi korzyści, ale jest odkładana na przyszłość. Jednak poziomy wapnia i fosforanów wciąż rosną, nawet, jeśli występuje niedobór witaminy D. Naukowcy zalecają monitorowanie poziomów magnezu i unikanie suplementacji witaminy D, jeśli poziom ten jest niski.
Liczne badania naukowe udowodniły, że prawidłowy poziom przyswojonej witaminy D w organizmie chroni przed zachorowaniem na tak ciężkie przypadłości jak: choroby serca i nowotwór jelita grubego. Amerykańskie badania potwierdziły, że osoby posiadające wysoki poziom witamy D w organizmie, ale niestety niski poziom magnezu miały tylko o 9% ograniczone ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Jednak osoby posiadające zarówno wysoki poziom witaminy D i magnezu miały już zmniejszone ryzyko zgonu o 43%. Osoby dorosłe przyjmujące więcej niż 420 mg magnezu na dobę są znacznie mniej narażone na wystąpienie niedoboru witaminy D niż te, które przyjmują małe jego ilości. Cieszenie się zdrowiem wzrasta aż o 200 procent dzięki magnezowi, który zapewnia czerpanie większych korzyści z witaminy D.
Aby maksymalnie zwiększyć korzyści dla swojego organizmu z witaminy D, należy zapewnić sobie optymalne spożycie magnezu. Badania naukowe potwierdziły, że odpowiednia dawka gwarantująca zdrowie dla osoby dorosłej wynosi od 310 do 420 mg na dobę. Warto zwrócić uwagę na spożywanie suplementów diety nie zawierających sztucznych konserwantów i barwników oraz GMO. Bezpieczne dla zdrowia są witaminy D3 (cholekarcyferol), witamina K2 (menachinon-7 K2Vital), a także cytrynian magnezu.