Myśląc o podpłomyku, chce się rzec: “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Podpłomyki mają długą historię, sięgająca aż czasów starożytności. Dla mniej zamożnej ludności, ten prosty placek, składający się tylko z kilku składników był chlebem powszednim – zajadały się nim nasze babcie i dziadkowie, traktując go jako pieczywo. Podpłomyk świetnie sprawdzi się jako baza do pizzy. Tu propozycja ze szpinakiem i pomidorem.
Składniki
Mąka pszenna, mąka żytnia – po 75 g
Oliwa z oliwek – 1 łyżka
Siemię lniane – 1 łyżeczka
Woda – ok. 70 ml
Szpinak mrożony lub świeży – 150 g lub 3-4 garści
Pomidor – kilka plasterków
Cebula mała – 1 sztuka posiekana
Czosnek – 2 ząbki
Olej kokosowy – 2 łyżki
Gałka muszkatołowa – 1/4 łyżeczki
Ser żółty
Zioła prowansalskie
Sposób Przygotowania
- Na patelni rozgrzej tłuszcz, wrzuć cebulę i chwilę przesmaż, po czym dodaj pokrojony drobno czosnek, a po chwili szpinak. Duś do momentu rozmrożenia szpinak. Dopraw gałką muszkatołową i solą.
- Wymieszaj mąki, siemię, oliwę, szczyptę soli. Następnie dolej nieco wody i wyrabiaj ciasto, jeżeli to konieczne podlewaj wodą do momentu, aż będzie miało lekką, a zwartą konsystencję.
- Ciasto podziel na 2 części i rozwałkuj, po czym pozostaw na 15 minut, aby odpoczęło.
- Ciasto umieść na formie i włóż do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza na 3 minuty.
- Wyjmij z piekarnika, na wierzchu rozsmaruj równomiernie masę szpinakową, połóż pomidora, posyp startym serem i ziołami prowansalskimi.
- Podpłomyki umieść kolejny raz w piekarniku i piecz ok. 3-5 minut aż rozpuści się ser, ale nie za długo, bo ciasto stanie się twarde.
Jeżeli nie chcesz korzystać z piekarnika, podpłomyki możesz też przygotować na suchej patelni.
Możesz użyć dowolnych ulubionych dodatków.