Wyznacz sobie konkretny cel

Poprawa zdrowia, zrzucenie zbędnych kilogramów czy lepsza kondycja to cele, które wielu z nas chciałoby zrealizować. Często wybieramy je jako nasze postanowienia noworoczne. Jednak mijają kolejne miesiące roku, a my szybciej niż przypuszczaliśmy orientujemy się, że osiągniecie celu zamiast się przybliżać, jeszcze bardziej się oddala. Oczywiście, jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest nasz brak wytrwałości, ale bywa, że popełniamy błąd już na samym początku. Niewłaściwie stawiamy sobie cel. Wyznaczanie sobie celu w sferze zdrowia to tak samo istotna kwestia, jak w przypadku każdej innej sfery.

Liczy się cel

W 1979 roku na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ciekawe badania wśród studentów ostatniego roku. Zadano im pytanie, ile z nich miało wyznaczone i spisane cele i plan działania. Okazało się, że było jedynie 3 procent studentów. 13 procent z kolei wyznaczyło cele, ale nich nie spisało, a miażdżąca większość, bo aż 84 procent, nawet nie określiło swoich celów. Badania te miały swoją kontynuację. 10 lat później okazało się, że te 3 procent studentów, którzy sprecyzowali i zapisali swoje cele dziesięciokrotni częściej odnosili sukces niż pozostałe osoby! To badanie najlepiej obrazuje Achat Anasec (Prilosec) en Ligne sans Ordonnance , jak istotne jest właściwe podejście do wyznaczania sobie celów. Co dają nam jasno sprecyzowane i rozpisane cele?

  • zwiększenie prawdopodobieństwa końcowego sukcesu,
  • zwiększona motywacja do działania,
  • większa kontrola nad postępem,
  • poczucie ciągłego rozwoju.

Jak to zrobić?

Lepszy stan zdrowia to z pewnością pozytywny, życiowy cel, jednak nieco enigmatyczny. Dla jednej osoby będzie to oznaczało mniejszy poziom złego cholesterolu, dla drugich poprawa wyników badań krwi, a dla jeszcze innych spadek częstotliwości występowania bólów głowy. Rozpoczynając wyznaczanie celu powinniśmy ustalić, co dla nas osobiście będzie oznaczało pozytywną zmianę naszego zdrowia. Ponadto powinniśmy także zachować zdrowy rozsądek i podejść do tego realistycznie. Jeśli np. przez kilka ostatnich lat „pracowaliśmy” na swój niezadowalający stan zdrowia, nie możemy oczekiwać, że upragniony cel osiągniemy w ciągu miesiąca. Weźmy także pod uwagę, że zbyt wygórowany cel może nas sparaliżować przed podjęciem działania, gdyż będzie wydawał się zbyt wielki i prawie niemożliwy do osiągnięcia.

Jak zmierzyć cel?

Kluczem do sukcesu jest określenie jednego celu głównego oraz celów pośrednich, które mają doprowadzić do tego pierwszego. Cel główny powinniśmy podzielić na mniejsze kroki, przede wszystkim dlatego, żeby nie stracić motywacji. Pamiętajmy, by nie posługiwać się ogólnikami. Jeśli naszym głównym celem jest zgubienie zbędnych kilogramów i lepsza kondycja, samo takie stwierdzenie to zbyt mało. Nasz cel główny musi być mierzalny, a więc powinniśmy jasno sprecyzować, co sami rozumiemy przez „zgubienie zbędnych kilogramów”. Powinien on brzmieć „chcę schudnąć 10 kg i być w stanie przebiec 5 km bez zadyszki”. Dzięki takiemu sprecyzowaniu możemy na bieżąco śledzić stopień realizacji celu i kontrolować czynione postępy.

Daj sobie czas

Drugim istotnym warunkiem jest określenie czasu, jaki potrzebujemy na realizację celu oraz ustalenie terminu końcowego. Biorąc pod uwagę swoje realne możliwości, przykładowo wyznaczamy sobie cel: „chcę schudnąć 10 kg i być w stanie przebiec 5 km bez zadyszki do 30 czerwca 2020 roku”. Ramy czasowe są niezwykle ważne, gdyż w pewien sposób obligują nas do systematyczności. Warto uświadomić sobie, że nie chodzi tutaj o tworzenie presji czasu, ale o realistyczne podejście do swoich aktualnych możliwości. Cele czasem mogą być w przyszłości modyfikowane, ale warto mieć taki czasowy punkt odniesienia, który będzie nas mobilizował.

Małymi krokami do celu

Kiedy nasz cel główny zostanie właściwie określony, możemy skupić się na planie działania. Będą to tzw. cele pośrednie, czyli mniejsze „kroki” potrzebne do osiągnięcia celu głównego. Dobrze jest przygotować listę wszystkich, nawet najmniejszych kroków, które będziemy wykonywać, aby osiągnąć sukcesu. Chodzi tutaj o uporządkowanie i zorganizowanie działań. Przykładowo, na drodze do celu, jakim jest lepsza kondycja, określamy częstotliwość biegania i dystans, jaki chcemy pokonać w danym tygodniu i w następnych. Zdobywając cele pośrednie, nie tracimy motywacji w osiąganiu celu głównego. Ponadto, pamiętajmy, że najważniejsza jest oczywiście dyscyplina i stały rozwój. W momentach kryzysowych będziemy mieli świadomość pokonania już kilku kroków, co nie pozwoli tak łatwo zrezygnować.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *