Dieta kopenhaska

Szybka i skuteczna dieta.

Dieta kopenhaska – osławiona skuteczność i spektakularne straty kilogramów. Jak każda dieta-cud, polega na wyśrubowanych ograniczeniach, dlatego nie wszystkich na nie stać. Już pierwsze spojrzenie na jadłospis, nasuwa myśl o bezustannej walce z głodem. I nie ma się co dziwić, bo dieta polega na dostarczaniu organizmowi maksimum 800 kalorii dziennie a i to nie zawsze. Wszelkie wytyczne dotyczące jadłospisu powinny być bezwzględnie przestrzegane, w przeciwnym razie z efektów nici.

Czas diety to zaledwie 13 dni, więc teoretycznie można zacisnąć zęby, zwłaszcza, że obiecany spadek wagi, w zależności od indywidualnych cech organizmu, wynosi kilkanaście kilogramów. Dla wszystkich, którzy posiadają odpowiednie pokłady silnej woli i samozaparcia a dodatkowo są smakoszami czarnej kawy, dobra wiadomość: to właśnie kawa jest głównym napojem w czasie stosowania diety.

Jadłospis

 Dieta trwa 13 dni, jednak opracowany jadłospis podaje posiłki na siedem. Po prostu ósmego dnia powtarzamy zestaw posiłków jeszcze raz:

1 i 8 dzień to: śniadanie tylko czarna kawa z kostką cukru. Nigdzie nie ma mowy o zamienniku dla osób, które nie słodzą kawy, ale dla idei można się poświęcić. Na obiad ugotowane brokuły lub szpinak w objętości równiej jednej szklance. Do tego pomidor i dwa jajka na twardo. Na kolację już więcej kalorii, bo wołowy befsztyk o wadze 200 gramów i kilka listków sałaty pokropionej oliwą i sokiem cytrynowym.

2 i 9 dzień: na śniadanie znów kawa z cukrem, na obiad befsztyk podobny do tego z poprzedniego dnia wraz z sałatą. Na deser można zjeść jeden surowy owoc, jabłko, ananas lub grejpfrut. Kolacja to 100g szynki i 3/4 szklanki jogurtu naturalnego.

3 i 10 dzień: na śniadanie do kawy z cukrem można już zjeść niezbyt dużą kromkę chleba. Na obiad gotowany szpinak w objętości równej połowie szklanki. Do tego pomidor i surowy owoc. Kolacja to szynka w ilości 100 gramów, dwa jajka na twardo i liście sałaty z cytryną i oliwką.

4 i 11 dzień: śniadanie to znów kawa plus kostka cukru. Na obiad twarożek naturalny o wadze do 150 gramów. Do tego marchewka i jajko na twardo. Na kolacje jogurt naturalny mały wraz z kompotem gotowanym bez cukru. Owoce z kompotu można na koniec zjeść.

5 i 12 dzień: w te dni już nie mamy ulubionej czarnej kawy a tylko startą marchew z sokiem cytrynowym. Ale za to na obiad można  zjeść aż 300 gotowanej ryby. Może to być dorsz, sola lub pstrąg. Gotowana ryba ma być pokropiona sokiem z cytryny. Inna wersja tego obiadu to ryba usmażona bez grama tłuszczu. Kolacja to znów ulubiony befsztyk wołowy o wadze 200 gramów gotowane brokuły w ilości pół paczki.

6 i 13 dzień: wraca kawa z cukrem i nawet kromka chleba. Obiad to jedna porcja piersi z kurczaka duszona bez skóry. Do tego znów kilka listków sałaty z cytryną i oliwką. Na kolację dwa jajka ugotowane na twardo i tarta marchew.

7 dzień to herbata bez cukru. Obiad to pierś kurczaka z piekarnia o wadze 150 gramów plus jeden owoc. Niestety w tym dniu dieta nie przewiduje kolacji.

O czym pamiętać

 Trzeba też mieć na uwadze, że dieta ma zasady, których trzeba przestrzegać:

  • Posiłki mają być w określonych, stałych godzinach. Śniadanie na przykład między ósmą a dziewiątą, obiad przed czternastą a kolacja koniecznie przed osiemnastą.
  • Trzeba wypijać minimum 2 litry wody dziennie.
  • Można zmieniać kolejność posiłków, ale ilość dzienna musi być zachowana.
  • Nie można stosować przypraw ani soli, jednak dopuszcza się suplementy, które spalają tłuszcz.

 Niebezpieczeństwa

 Jak widać, dieta kopenhaska jest dietą wymagającą silnej woli i ogromnej samodyscypliny. Na dłuższą metą mogła by doprowadzić do wyniszczenia organizmu, jednak trwa tylko 13 dni. Nie mniej jednak powinny ją stosować osoby bezwzględnie zdrowe bo podczas jej stosowania mogą wystąpić pewne przykre objawy, takie jak bóle głowy, ospałość czy osłabienie. Z całej diety, organizm na pewno zapamięta ogromne poczucie głodu, dlatego po zakończeniu diety nie jest wskazany szybki powrót to objadania się, bo straty zostaną szybko nadrobione.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *