Domowe sposoby na komary

    Sezon letni przyciąga na łono natury miłośników aktywnego wypoczynku, którzy wraz z rodziną i znajomymi spędzają wolny czas. Energia i szczęście napełniają duszę wczasowiczów i mieszkańców domów oraz działek rekreacyjnych. Czy uciążliwe komary mogą popsuć te przyjemne a czasami nawet długo oczekiwane chwile? Mogą. Dlatego trzeba uzbroić się w domowe sposoby na komary, które nie zaszkodzą ludziom i zwierzętom a uprzykrzą życie tym uciążliwym owadom. Aby odstraszyć komary nie trzeba sięgać po nowe rozwiązania technologiczne lub środki chemiczne wystarczą sprawdzone sposoby naszych przodków.   

Domowe sposoby na komary

    Wiele substancji, które zniechęcają komary do wysysania krwi znajduje się w każdej kuchni. Trzeba stwierdzić, że dużo z nich jest przyjemnych dla zmysłu smaku i powonienia, dlatego tym bardziej warto po nie sięgnąć.  

Goździki nie tylko do wina i herbaty

    Goździki o pięknym aromacie można zastosować w naturalnej postaci poprzez umieszczenie ich w dość dużej ilości w cytrynie lub limonce. Taka dekoracja podczas pikniku lub popołudniowej herbatki na werandzie będzie wyglądała i pachniała zacnie, natomiast dla komarów stanie się nie do zniesienia. Aby dokładniej zabezpieczyć swoje ciało przed ukoszeniami komarów, można posmarować skórę olejkiem goździkowym lub wykonać samodzielnie specjalny napar, którego komary się boją.

   Kilkanaście goździków należy zalać gorącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez kwadrans, po czym nasmarować nim skórę i można swobodnie wybrać się na spacer. Żaden komar nie odważy się zaatakować. Podobnie można postąpić z eukaliptusem i pelargonią, których zapachu komary również nie tolerują. Niektóre osoby nie lubią smarować skóry różnymi specyfikami, więc dla nich dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny medalion, w którym można ukryć olejek nielubiany przez te krwiożercze owady. Będzie to ładna ozdoba na szyi i skuteczny odstraszacz. Warto wiedzieć: komary nie cierpią zapachu alkoholu, wystarczy połączyć go z goździkami i postawić na parapecie, efekt będzie murowany, żaden komar do mieszkania nie wpadnie.

Pachnąca wanilia to wróg komarów

    Aby ochronić się przed ukąszeniami komarów, można wykorzystać lubianą przez większość ludzi wanilię. Jest ona doskonała nie tylko do wypieków, ale również, jako odstraszacz dla komarów. Można upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, jeżeli domownikom dokuczają także meszki, które również tego zapachu nie lubią. Należy pół łyżki wanilii zalać ciepłą wodą, wymieszać do rozpuszczenia a następnie zanurzyć w roztworze wacik i dokładnie wsmarować w skórę. Po takim zabiegu każdy będzie pachniał cudownie a komary nie odważą się ukąsić. Niektóre panie, mają swoją metodę i przygotowują krem na bazie wanilii i oliwki dla niemowląt, co w połączeniu pozytywnie wpłynie na skórę.  

Korzeń waleriany tym razem nie na uspokojenie człowieka, lecz komara

   Wywar z korzenia waleriany jest sprawdzonym sposobem na odpędzenie komarów. Trzeba jednak się przygotować do sporządzenia takiego środka. Korzeń waleriany trzeba zmielić, przełożyć do garnka i zalać 1,5 litra wody, po czym zagotować.Taki wywar pozostawić na godzinę pod przykryciem, następnie przecedzić i wacikiem smarować skórę. Jeśli ktoś ma koty w domu, lepiej walerianę zastąpić korzeniem piołunu, efekt będzie podobny a koty nie staną się nadmiernie pobudzone.

Bazylia tym razem nie do spaghetti bolonese

   Bazylia jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale posiada aromaty, które są przykre dla komarów. Aby zniechęcić owady do przebywania w mieszkaniu lub na przykład na balkonie, wystarczy postawić bazylię w doniczkach na parapecie. Bonusem będzie pozbycie się much, które tak jak komary nie tolerują zapachu bazylii. Jak wiadomo, roślina chętnie rośnie nawet w gorących temperaturach, więc jej hodowanie nie sprawi problemu.

Cudownie pachnąca lawenda niemiłym zapachem dla komarów

   Lawenda posiada podobne właściwości jak bazylia, doskonale odstrasza komary, a poza tym wygląda niezwykle dekoracyjnie. Nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych, regularne podlewanie spełni jej potrzeby, a ona w zamian przepędzi komary. Doniczki z lawendą należy postawić tam gdzie najczęściej pojawiają się owady i nie tylko komary, ale również ćmy, które są też niemiłymi gośćmi w domu.

Mięta zdrowa dla ludzi, przykra dla komarów

   Może nie wszyscy wiedzą, ale mięta zajmuje pierwsze miejsce w skutecznym odstraszaniu komarów. Ale to nie wszystko zapachu mięty nie cierpią także muchy, mrówki, pchły a nawet myszy. Więc aby rozwiązać problem z nieproszonymi gośćmi, można ustawić w domu świeżą miętę w doniczkach lub porozkładać w różnych miejscach suszoną.

Co zrobić, gdy komar ukąsił?

   Ukąszenie komara jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ bardzo swędzi. Jeżeli już do tego doszło trzeba przygotować roztwór z sody oczyszczonej lub amoniaku i wody. Zanurzyć wacik i posmarować miejsce ataku komara. Innym domowym sposobem jest nałożenie na miejsce ukąszenia takich ziół jak: babka lancetowata, mięta, natka pietruszki, czeremcha. Jeśli takich roślin nie ma, warto wykorzystać do smarowania jogurt naturalny lub kefir.

   

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *