Post Daniela: zasady i efekty diety

Post Daniela czy też dieta Daniela to bez wątpienia jedna z najbardziej intrygujących kuracji odchudzających. W odróżnieniu od ogromnej większości diet, post Daniela nie jest koncepcją dietetyczną opracowaną przez specjalistów od żywienia. Źródła tego jadłospisu są bardzo dawne, ponieważ sięgają aż Biblii. W Księdze Daniela znajdziemy następujący fragment:  “Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia (…). A po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy i zdrowszy niż innych młodzieńców, którzy spożywali potrawy królewskie”.

Obecnie post Daniela został oczywiście spopularyzowany w oderwaniu od swoich źródeł religijnych. W internecie możemy spotkać wiele opinii zachwalających tę metodę jako niemal cudowną. Niektórzy deklarują nawet, że stosując się do zasad diety Daniela byli w stanie schudnąć 8 kilogramów w przeciągu 10 dni.

Ile jest prawdy w tych recenzjach i na czym właściwie polega post Daniela? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Post Daniela: na czym polega?

Zasady tej specyficznej kuracji odchudzającej zostały właściwie już opisane w przytoczonym powyżej cytacie z Pisma Świętego. Post Daniela nie jest bowiem niczym innym, niż okresowym przejściem na dietę wegańską. Przez 10 lub 14 dni żywimy się wyłącznie owocami i warzywami. Zasady diety całkowicie wykluczają więc np. spożywanie mięsa, ryb czy też tzw. jedzenia śmieciowego. Warto jednak, że w wydaniu współczesnym dieta Daniela często jest kuracją, która w założeniu ma trwać nawet 40 dni, co może już stanowić poważne obciążenie ustroju, więc warto się wcześniej przygotować. Według niektórych zaleceń w trakcie stosowania diety Daniela należy ograniczać się jedynie do spożywania warzy i owoców o niskiej zawartości protein i węglowodanów, co oznacza wykluczenie z jadłospisu np. ziemniaków, bananów czy też roślin strączkowych.

Trwający standardowe 10 dni post Daniela co do zasady nie stanowi poważniejszego obciążenia dla organizmu. Należy jednak pamiętać o prawidłowym skomponowaniu produktów Osta Yleinen Premarin ilman Reseptiä , jakie będziemy spożywać podczas trwania kuracji. W przypadku natomiast stosowania tej metody przez okres 30 lub nawet 40 dni, wskazane jest uprzednie wykonanie odpowiednich badań, przede wszystkim w celu wykluczenia cukrzycy oraz problemów z nerkami lub wątrobą.

Efekty postu Daniela

Czy dieta Daniela rzeczywiście może działać odchudzająco? Świadectwa osób, które zapewniają, że dzięki tej metodzie schudły niemal 10 kg w przeciągu zaledwie dwóch tygodni wydają się mało wiarygodne. Aczkolwiek bardzo możliwa jest utrata złogów kałowych z jelit w okolicach 2 kg do 10 kg w zależności od wieku i częstotliwości czyszczenia organizmu przez całe życie. Tym niemniej, okresowe przejście na dietę wegańską (ponieważ tym tak naprawdę jest post Daniela), może jednak spowodować w pewnym stopniu efekt odchudzający, a tym bardziej zdrowotny. Przede wszystkim, odstawiając mięso, makarony, śmieciowe jedzenie czy chleb siłą rzeczy znacząco odciążamy układ pokarmowy. Na dodatek, warzywa oraz owoce są bogatym naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje prawidłową czynność jelit.

W trakcie stosowania postu Daniela dostarczamy również organizmowi dużych dawek witamin oraz pierwiastków mineralnych, co pozytywnie odbija się na kondycji ciała i jak najbardziej może powodować opisany w Księdze Daniela efekt zdrowszego wyglądu.

Inne ważne informacje

Przed rozpoczęciem stosowania diety Daniela należy wziąć pod uwagę fakt, że poszczególne warzywa i owoce znacząco rożnią się pomiędzy sobą pod względem swoich wartości odżywczych. Nasz jadłospis powinien być więc zróżnicowany i zawierać również warzywa oraz owoce, które stanowią źródło np. określonych pierwiastków mineralnych. Z pewnością warto więc uwzględnić natkę pietruszki oraz buraki, będące źródłem żelaza, które standardowo dostarczamy organizmowi przede wszystkim z mięsem. Pomidory to z kolei cenne źródło potasu. W zielonych warzywach znajdziemy natomiast istotne pokłady witamin z grupy B, które np. w owocach cytrusowych występują raczej w niewielkich ilościach.

Chociaż post Daniela jest kuracją raczej bezpieczną, to jednak nie jest on wskazany dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. Nagłe obniżenie podaży węglowodanów w codziennej diecie może nasilić procesy ketogenezy, czyli tworzenia ciał ketonowych, które stanowią dla organizmu alternatywne wobec węglowodanów źródło energii.

Przy długotrwałym(30-40 dni) stosowaniu diety Daniela należy zadbać o skuteczną suplementacją witamin i pierwiastków mineralnych. Warto także zamiast zwykłej wody spożywać wysoko mineralizowaną wodę mineralną, która stanowi dość bogate źródło określonych pierwiastków mineralnych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *