Woda z dodatkiem cytryny to napój, który bardzo często wybieramy zwłaszcza podczas letnich, gorących dni. Doskonale gasi pragnienie i nawadnia organizm. To doskonała alternatywa dla zwykłej wody, zaś w przeciwieństwie do wód smakowych nie zawiera dużych ilości cukru. Przygotowanie tego napoju jest bardzo proste: do szklanki wody wystarczy dodać sok wyciśnięty z połowy cytryny. Aby nieco wzbogacić smak, do wody można dodać liście mięty, plastry ogórka lub limonki, miód, cynamon. Napój można pić zarówno na zimno, jak i na ciepło. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Picie wody z cytryną niesie wiele korzyści dla organizmu, niestety, napój ten obrósł również w wiele mitów. Jaki wpływ na nasz organizm ma woda z cytryną? Kiedy najlepiej ją pić?
Woda z cytryną – korzystne właściwości dla organizmu.
Spożywanie wody z cytryną ma holistyczny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Picie wody w takiej formie pozwala przede wszystkim na uzupełnienie około 25% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C. Wspomaga ona nie tylko system odpornościowy, ale też pracę mózgu, zwłaszcza wtedy, gdy narażony jest na działanie pod wpływem stresu. Odpowiednia ilość cytrynianu wprowadzana do organizmu skutecznie chroni przed wiązaniem się wapnia i powstawaniem kamieni nerkowych. Obniża również poziom złego cholesterolu. Co więcej, woda z dodatkiem cytryny zawiera flawonoidy, czyli substancje posiadające właściwości przeciwutleniające. Korzystnie wpływa na wygląd skóry – spowalnia procesy starzenia się skóry, zmniejsza widoczność przebarwień. Woda z dodatkiem cytryny wspaniale nawadnia – to zasługa zawartej w niej elektrolitów.
Rozprawiamy się z mitami na temat wody z cytryną.
Choć właściwości zdrowotne wody z cytryną są powszechnie znane, nie zabrakło również mitów na temat jej spożywania. Jednym z popularniejszych jest mit mówiący o tym, że picie wody z dodatkiem cytryny zakwasza organizm. Nic bardziej mylnego – cytryna należy do grupy produktów alkalizujących, mimo kwaśnego smaku przyczynia się do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Utarło się również przekonanie, że woda z cytryną wspomaga detoksykację organizmu – niestety, nie jest to prawda. Ani woda, ani cytryna nie posiadają właściwości detoksykacyjnych, jednak zwiększają moczopędność, dzięki czemu toksyczne produkty przemiany materii są szybciej usuwane z organizmu. Niektórzy spożywają wodę z cytryną aby dostarczyć swojemu organizmowi błonnika. To prawda, że cytryna ma go sporo, jednak po rozcieńczeniu w wodzie zbawiennych pektyn trudno jest się doszukać.
Kiedy pić wodę z cytryną?
Wodę z dodatkiem cytryny najlepiej pić od razu po przebudzeniu, około pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Napój będzie wspomagał procesy trawienne organizmu oraz nawodni organizm po nocy. Wodę z cytryną można pić zarówno na zimno, jak i na ciepło, należy jednak pamiętać o tym, by nie zalewać cytryny wrzątkiem – tak gorąca woda może negatywnie wpłynąć na część witamin znajdujących się w cytrynie. Pierwsze pozytywne rezultaty wynikające z przyjmowania wody z cytryną można zauważyć już po dwóch tygodniach systematycznego spożywania napoju.