W diecie leczniczej dr Budwig siemię lniane stosuje się odmiennie, niż opisaliśmy to wyżej. Dieta dr Budwig, podobnie jak równie znana dieta Gersona, to przede wszystkim kuracja przeciwnowotworowa. Jej celem jest jednak również leczenie innych chorób oraz profilaktyka – chodzi tu zwłaszcza o cukrzycę, artretyzm i choroby serca. W diecie doktor Budwig stosuje się bardzo duże ilości oleju lnianego, a także wyższe niż zazwyczaj zalecane dawki siemienia. Kładzie się także duży nacisk na systematyczność jego spożywania. Protokoły diety doktor Budwig opisane są szczegółowo w jej pracy Olej lniany jako prawdziwa pomoc w walce z artretyzmem, zawałem serca i rakiem. Mielone siemię lniane, ważny składnik diety dr Budwig, znane było już w prehistorii – fotografia przedstawia siemię zmielone w młynku z okresu neolitu.
Siemię lniane w paście twarogowo-olejowej
Większe znaczenie, niż siemię lniane ma w diecie doktor Budwig nieoczyszczony olej lniany, przygotowywany według specjalnej procedury – tzw. “olej budwigowy”. Siemię jest jedynie uzupełnieniem działania leczniczego oleju lnianego. Doktor Budwig zaleca stosowanie tak nieoczyszczonego oleju lnianego, jak i siemienia w połączeniu z chudym twarogiem lub tofu. Przygotowana w ten sposób pasta jest miksem tłuszczowo-białkowym, który znacznie poprawia wchłanianie zawartych w siemieniu lnianym i oleju lnianym kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Pastę taką należy spożywać rano, zalecany dodatek siemienia lnianego to około jednej łyżki stołowej.
Eliminacja innych tłuszczów
Ważną zasadą diety doktor Budwig jest także eliminacja wszystkich innych tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, niż tłuszcze pochodzące z lnu. Dotyczy to nie tylko olejów, ale także roślin oleistych. Siemię lniane powinno więc całkowicie zastąpić pokarmy takie jak słonecznik, sezam, oliwki czy pestki dyni. Zasada ta dotyczy jednak tylko kuracji intensywnej – po odbyciu pełnej kuracji intensywnej przechodzi się do wersji profilaktycznej diety dr Budwig, w której możliwe są niewielkie dodatki innych tłuszczy.
Tylko świeżo mielone siemię lniane
Mimo że siemię lniane jest jedynie uzupełnieniem stanowiącej podstawę diety dr Budwig pasty olejowo-twarogowej, zaleca się jego codzienne stosowanie. Każdego dnia należy spożywać od 4 do 6 łyżek stołowych zmielonego siemienia razem z pastą lub z innymi potrawami. Siemię lniane musi być jednak zawsze zmielone na świeżo – w przeciwnym razie traci swoje właściwości. Zawarte w zmielonym siemieniu tłuszcze bardzo szybko jełczeją, nie ma więc możliwości przechowywania go.
Dlaczego trzeba mielić siemię lniane?
Konieczność mielenia siemienia lnianego wynika z faktu, że uwalnia ono zawarte w nim glikozydy cyjanogenne, linamarynę i lotaustralinę. Są to formy wolnego cyjanowodoru, którym przypisuje się silne działanie przeciwnowotworowe. Zmielone siemię lniane uzupełnia olej lniany o zawarte w nim w mniejszych ilościach śluzy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i mikroelementy. Osoby, które nie mają możliwości codziennego mielenia siemienia mogą zastąpić je jednak mielonym siemieniem odtłuszczonym.
Stosowanie siemienia w różnych wersjach diety jest identyczne
Istnieje kilka różnych protokołów diety dr Budwig, w tym np. profilaktyczna dieta przeciwnowotworowa, lecznicza dieta przeciwnowotworowa, dieta dla osób ze schorzeniami wątroby oraz dieta dla osób z cukrzycą. Spożywanie kilku łyżek mielonego siemienia lnianego dziennie mieści się jednak w obrębie podstawowych zaleceń zdrowotnych dla wszystkich chorych. Zastosowanie siemienia lnianego jest więc identyczne we wszystkich wersjach diety.
Siemię lniane a zaburzenia hormonalne
Systematyczne stosowanie siemienia lnianego jest według dr Budwig istotne zwłaszcza dla kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne oraz dla kobiet w okresie menopauzy. Siemię lniane jest bowiem najbogatszym występującym w naturze źródłem lignanów. Lignany przekształcają się w organizmie ludzkim w enterodiol i enterolakton Kaufen Carbagramon (Tegretol) Online ohne rezept , stymulują więc wytwarzanie estrogenów w organizmie kobiety. Siemię lniane ma przy tym działanie nie tylko stymulujące, ale także regulacyjne, nie zachodzi więc ryzyko nadmiernego wytwarzania estrogenów.
Z czym można jeść siemię lniane w diecie dr Budwig?
W diecie dr Budwig nie występuje zalecenie picia naparu z siemienia lnianego. W Niemczech, ojczystym kraju dr Budwig, siemię lniane spożywane jest zazwyczaj na świeżo, napar z niego jest praktycznie nieznany. Niektórzy polscy propagatorzy diety dr Budwig zalecają więc jej uzupełnienie o popularny w Polsce napar z siemienia, który dzięki dużej zawartości substancji śluzowatych chroni ściany układu pokarmowego. W oryginalnej wersji diety dr Budwig nie ma przy tym konieczności spożywania mielonego siemienia bez żadnych dodatków: miesza się je z potrawami, przy czym szczególnie zalecane jest dodawanie go do soków owocowych. W diecie dr Budwig dopuszczalne są także niewielkie ilości słodyczy przygotowanych na bazie siemienia lnianego: przygotowuje się je z kremu z siemienia lnianego i naturalnego proszku kakaowego. Powstały krem może stanowić podstawę wielu ciekawych i smacznych deserów, w tym nawet lodów z siemienia lnianego.