Pieczywo od wielu lat pełni jeden z podstawowych produktów w diecie wielu Polaków oraz ludzi na całym świecie. Każdy z nas zna osoby, którym wyobrażenie sobie śniadania lub kolacji bez kromki chleba lub bułki jest bardzo trudne. Niestety, nieważne jak smakowicie smakują świeże wypieki z mąki pszennej, pieczywo wcale nie jest dobrym wyborem żywieniowym. Obnażamy dziś smutną prawdę o pieczywie oraz proponujemy alternatywy pozwalające na poradzenie sobie z problemem wykluczenia go z diety.
Pieczywo i cała prawda o nim
Czy pieczywo jest niezdrowe? Cóż, powiedzieć, że jest szkodliwe to na pewno przesada, jednak jest to jeden z najbardziej ubogich produktów pod względem wartości odżywczych. Przez wiele lat mogliśmy słyszeć, że pieczywo to podstawa diety. Tylko jakiej bo zdecydowanie nie tej uznawanej za zdrową? Po przyjrzeniu się analizie składu pieczywa oraz tego, z czego powstaje, łatwo możemy dojść do wniosku, że jest to niestety jedzenie „śmieciowe”.
Ktoś może pomyśleć „no dobrze, ale chyba lepiej zaczynać dzień od bułki niż np. od słodyczy”. Tutaj również można mieć pewne wątpliwości. Porównajmy dla przykładu wyrób z mąki pszennej z jedzeniem uznawanym za niezdrowe, czyli ze Snikersem oraz chipsami. Słodycze i słone przekąski zjadamy dla smaku, a nie w celu dostarczenia pożywnych składników do organizmu, podczas gdy spożywając pieczywo, wydaje nam się, że jemy coś zdrowego. Jeszcze większym zdziwieniem może być porównanie zawartości witamin i minerałów w 500 kaloriach pochodzących z chipsów i białej mąki, ponieważ to chipsy dostarczają nam więcej składników odżywczych!
Słodycze i fast foody zdrowsze od chleba?!
Czy to odosobniony przypadek? Oczywiście, że nie. Jeżeli porównamy Snickersa z białą mąką, to otrzymamy bardzo podobny wynik. Zresztą do takich wniosków można dojść przy porównaniu do pieczywa jakiejkolwiek słodkości. Czyli co, to niby słodycze i chipsy są zdrowe? Nie są, ale ich przewaga w ilości wartości odżywczych nad pieczywem pokazuje tylko, jak bardzo nieodpowiednim produktem jest chleb. Jeżeli mielibyśmy już wybierać, który z tych produktów zasugerować, to oczywiście polecilibyśmy chleb, ponieważ nie zawiera on takiej ilości substancji antyodżywczych. Są nimi m.in. cukier, ulepszacze, chemia i sól. Sugerujemy jednak zaprzestanie spożywania zarówno słodyczy, chipsów, jak i chleba i innych wypieków z białej mąki.
Uwaga na te rodzaje pieczywa
Wiele osób może teraz uspokoić się w duchu, ponieważ nie jedzą w końcu białego chleba tylko inne jego odmiany. Niestety w tym przypadku również nie zawsze otrzymujemy prawdziwe informacje na temat tego, co jemy. Jednym z najlepszych tego typu przykładów jest tzw. „Chleb wiejski”. Z czym nam się kojarzy? Zazwyczaj z tradycyjnym i zdrowym okrągłym bochenkiem, który niestety wykonany jest w całości z mąki białej. Chleb żytni na zakwasie to kolejna wersja tego samego produkt – białej mąki z nieco przyrumienioną skórką.
Chleb wieloziarnisty i wielozbożowy
Kolejnym przykładem jest chleb nazywany wielozbożowym lub wieloziarnistym. Słysząc lub widząc taką nazwę, wydaje nam się, że spożywamy chleb razowy, który teoretycznie powinien być bardzo zdrowy. Wiele ziaren może przecież oznaczać pełno ziaren, które zawiera chleb pełnoziarnisty. Niestety prawda jest taka, że jest to jedynie biały chleb zawierający skromny dodatek w formie ziaren. Podobnie przestawia się sprawa z chlebem wielozbożowym. W końcu lepiej jeść taki niż ten żytni lub pszenny, prawda? Jest napisane, że wiele zbóż, więc musi być zdrowszy – jesteśmy pewni, że niejedna osoba pomyślała w ten sposób. Niestety (ponownie), jest to jedynie biała mąka pochodząca z różnych zbóż.
Ciemne pieczywa – uwaga!
Ciemne pieczywo? To już musi być zdrowe – jest przecież ciemne, a ciemne pieczywo jest zdrowe. To prawda, jednak chleb ciemny w większości przypadków nie są wykonywane z wykorzystaniem mąki razowej, a innych substancji, jak np. ekstrakt słodowy – słód jęczmienny. Kiedyś oszustwo było jeszcze bardziej „bezczelne” i bezpośrednie, ponieważ produktem stosowanym do tworzeniem ciemnego chleba był karmel.
Przechodzimy w końcu do najzdrowszych rodzajów pieczywa. Chleb pełnoziarnisty i razowy. Najzdrowsze, ale czy naprawdę zdrowe? Zazwyczaj aż 60-70% takiego pieczywa to biała mąka. Producenci dodają co prawda części mąki razowej, ponieważ są świadomi tego, że tylko niewielka grupa osób zwróci na to uwagę. Nawet osoby, które chcą się świadomie odżywiać i sprawdzają, co znajduje się na etykiecie, mają problem z dokładnym zrozumieniem tego, co jest tam napisane. Wszystko z powodu używanego przez producentów języka, który nie jest bezpośredni i nie mówi, ile tak naprawdę wykorzystano określonego rodzaju marki. Obecnie niemal niemożliwe jest znalezienie pieczywa, które jest tradycyjnym chlebem na zakwasie upieczonym jedynie z razowej mąki.
Czy istnieje rozwiązanie?
Możemy np. zrezygnować z jedzenia chleba, chociaż nie jest to opcja, która spasuje każdemu. Jeżeli możemy sobie pozwolić na wygospodarowanie czasu, to rozwiązaniem może być upieczenie chleba samodzielnie z mąki razowej na zakwasie.